Your make-up is their torture | GO CRUELTY-FREE

February 23, 2016

Když jsem minulý rok (konečně!) skoncovala s masem a ostatní živočišné výrobky omezila na minimum, máma začala vyšilovat, žefaktužnevícomávařit. Časem se s faktem, že ze mě žádný meateater už asi nikdy nebude, i docela smířila, a já jí to ztížila zase o něco víc. Teď už totiž ani neví, comimádávatkvánocům, když si madam vybírá i spešl kosmetiku. Musím ji ale pochválit, že se vážně snaží, a to mi dělá radost!
Důvodů, proč jsem se rozhodla sepsat tenhle článek, je hned několik:
– Je to ten správnej krok, jak přesvědčit ostatní, že se to dá. Věřím tomu, že žádná z nás si nechce tvář krášlit krví zvířat, kterým byly kvůli jejich nejnovější řasence od Dermacolu s nejsuprovějším kartáčkem vypáleny oči. Upřímně: proč si takovou kosmetiku ještě kupujete, když víte, jaká pravda vlastně je?
– Kosmetika netestovaná na zvířatech se stala vcelku kontroverzním tématem. Zorientovat se ve všech nabízejících se certifikacích není zrovna tak snadné, jako si utřít zadek. Pravda o netestovanosti kosmetických produktů je ale bohužel trochu složitější a já se neustále setkávám s blogy, které některé značky prokazují jako netestované, přitom tomu tak rozhodně není.
A taky proto, aby máma teda věděla, co mi k těm Vánocům vlastně dát.
Od roku 2013 v Evropské Unii platí zákaz testování na zvířatech a prodeje a dovozu kosmetiky testované na zvířatech. Zas tak jednoduché to ale samozřejmě není – zákaz s sebou nese spoustu nejasností a firmy stále nejsou nijak kontrolované. Zbývá se tedy obrátit na již výše zmíněné certifikáty, které byly vytvořeny právě k usnadnění ve výběru kosmetických produktů.  Bohužel ne všechny, napříč tomu, že by by měly, netestovanost na zvířatech opravdu stvrzují. Jaká je tedy pravda?

Necertifikovaná kosmetika

Některé společnosti žádný certifikát nevlastní, mohou se ale prostřednictvím e-mailů či webových stránek prokazovat jako cruelty-free. Pravdou je, že si každá taková společnost může kvůli lepšímu prodeji tvrdit co chce, pravdivost informací ale není ničím podložená, proto je lepší se takovým firmám vyhýbat. Mezi takové značky patří například L'Oreal, Mary Kay nebo e.l.f.

Certifikáty BDIH, Vegan, NaTrue, CPK a další

Certifikace Vegan
Certifikátů je nespočet a tyto zmíněné jsou jen čtyřmi z nich, které jsou v České republice k vidění nejčastěji. Každý z certifikátů označuje něco jiného; certifikát BDIH přírodní kosmetiku, certifikát Vegan kosmetiku obsahující složky pouze rostlinného původu, certifikát NaTrue (True Friends of Natural and Organic Cosmetics) zase zaručuje vysoký podíl přírodních ingrediencí ve svých produktech (nejméně 75 %) a certifikace CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) stanovuje, které suroviny mohou nebo naopak nesmí být v produktech užity – nenajdete v nich tedy např. parafín, vazelínu nebo silikony. Tyto certifikáty, stejně tak jako i ty méně známé (např. ICEA) tvrdí, že netestují na zvířatech.
Problém těchto certifikátů spočívá v tom, že se testování kosmetických produktů firem, které tyto certifikáty vlastní, nijak nekontroluje a k jejich zisku většinou stačí prohlášení či vyplnění určitých údajů. Tyto certifikáty se vztahují pouze na jednotlivé produkty a ne na celou značku, záruku o netestovanosti proto neposkytují žádnou. Tyto certifikace naleznete na produktech značek Alverde, Alterra nebo Rival de Loop, které bývají často jako cruelty-free zmiňovány. Za sebe doporučuji výrobky těchto značek nekupovat.

HCS (Humane Cosmetics Standard)

Certifikát HCS (Humane Cosmetics Standard) je jediným spolehlivým a celosvětově uznávaným certifikátem, který stoprocentně zaručuje, že produkty ani jejich jednotlivé složky nebyly testovány na zvířatech. Na rozdíl od certifikací jako Vegan nebo NaTrue se certifikát HCS vztahuje na celou firmu, která k jeho zisku prochází přísným řízením, a i po jeho udělení je firma nadále kontrolována. Ve spojitosti s HCS se nabízí certifikát HHPS (Humane Household Product Standard), který zaručuje netestovanost na zvířatech u prostředků pro domácnost.
Certifikát HCS je označován logem leaping bunny (vpravo), logo se ale na jednotlivých produktech objevovat nemusí. Certifikaci u jednotlivých značek lze dohledat pomocí webových stránek leapingbunny.orgcrueltyfreeinternational.org.
Pozn.: Výjimku tvoří světově oblíbená firma Lush, která sice certifikát HCS nevlastní, její systém kontroly je ale ještě přísnější. Více se o tomto systému můžete dočíst na oficiálních stránkách.

Falešná loga

Aby se produkty prodávaly o něco snadněji, nechávají některé firmy na obaly svých kosmetických výrobků tisknout falešná loga. Jedná se o klasický reklamní trik, který má zákazníka zmást. S nepravými logy se můžete často setkat zejména u certifikací HCS (značení leaping bunny) a Vegan. Pro představu přikládám pár příkladů a pamatujte, že produkty s podobnými logy nemají s žádnou důvěryhodnou certifikací nic společného. Podobná loga najdete např. na výrobcích firmy Batiste (Douglas).
Falešná loga – produktům s podobnými podezřelými logy se raději vyhýbejte

Jak a kde kosmetiku nakupovat?

S výjimkou kosmetiky značky Lush je tedy jediným spolehlivým označením netestované kosmetiky označení leaping bunny (pozor na falešná loga!) certifikace HCS. Většina značek je dostupná pouze prostřednictvím internetu (např. Milani nebo Jordana), objevují se ale značky, které seženete i v kamenných prodejnách. Mezi tyto značky patří např. Urban Decay (Sephora), The Body Shop, Freeman (DM), Marks&Spencer nebo Manufaktura, která je jedinou českou značkou, které se podařilo HCS certifikát získat. Pro více informací doporučuji tento seznam značek s HCS-HHPS certifikátem dostupných v ČR nebo facebookovou skupinu Kosmetika netestovaná na zvířatech.

A teď se zeptejte sami sebe, co je vám dražší.

2 comments

 1. U Manufaktury akorát pozor na některý výrobky, které mají třeba včelí vosk a med, ale to je v podstatě už jenom "kosmetická maličkost". C:
  Jinak zdravím z novýho blogovýho království! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Obsahují, ale to je informace asi už jen pro vegany, tohle bylo čistě o netestování na zvířatech :) I když chápu, že to spolu vlastně i docela souvisí :D

   Delete

© Stancelove.