Jak jsem se stala trenérem

March 07, 2017

Když jsem v lednu minulýho roku získala práci na recepci svýho fitka, ukotvila mě ve fitness ve všech směrech a já se rozhodla pro studium sportovky, větší osobní přípravy a...no a pro trenérskou školu. Všechno tomu nahrávalo a největší cíl, co jsem si pro rok 2016 vytyčila, byl jasnej, i když přišel naprosto náhle a všechno bylo tak spontánní, považuju to za jedno z nejlepších rozhodnutí za svůj krátkej život. Tak to ale většinou bejvá, hm?
Byl to pro mě takovej velkej krok do neznáma, kterej jsem musela učinit úplně sama. Život v jinym městě, mezi novými lidmi, v jinejch podmínkách. Nicméně jsem to všechno zvládla, a ráda bych to zrekapitulovala pro všechny, kteří o něčem podobném také přemýšlí. A už teď vám můžu prozradit, že to bude stát za to.
Pro začátek bych chtěla upozornit, že systém kurzu momentálně nemusí být stejný, jaký byl, když jsem kurz navštěvovala já. Už během mého studia probíhaly různé organizační změny, proto bych nerada, abyste mě pak zhatili za něco, co bylo ve skutečnosti úplně jinak :) 
Tak jak že to celé vlastně probíhá?
Cena
Kurzy seženete o dost dražší, ale i levnější. Já z toho chtěla vyjít co nejkvalitněji, ale samozřejmě i co nejvýhodněji – furt jsem byla jen chudej student, co měl Prahu celkem z ruky. Nakonec jsem se na doporučení rozhodla pro Synergy Academy, jehož cena nepřekračuje devět tisíc, což je za podobné kurzy vlastně i takovou průměrnou částkou. Co jsem nečekala a co mě z finanční stránky trochu zaskočilo, byl výdaj za skupinové lekce, které se na jejich trenérském kurzu plní v rámci zápočtu. Lekce se platily po stovkách za jednu, což (na druhou stranu) pro nás, jakožto studenty, bylo skoro o polovinu (u většiny z lekcí) levnější než pro ostatní. V zápočťáku jsme jich museli mít zapsaných patnáct, takže cena se tak vyšplhala ještě o tisíc pět set výš.
Podmínkou studia je i platba za měsíční permanentku do fitness (v Reebok Fitness Relax na Lužinách), kde máte jako povinnost v rámci zápočtu odcvičit čtyřicet hodin a trénovat tak techniku cviků. Mně, protože jsem zdaleka, bylo sice dovoleno praxi odchodit u nás v Liberci, nicméně ani mě platba za permanentku neminula. Na přesnou cenu permanentky si nevzpomínám, ale jako studenti Synergy Academy ji měli o něco levnější, než byla běžná měsíční.
Skripta
Skripta mi byla zaslána ihned po odeslání platby kurzu v grafické podobě, ale rozhodně na ně nespěchejte a netiskněte si je sami (jako třeba já, že jo). V tištěné podobě vám je předají hned první den studia.
Ve skriptech najdete naprosto vše, co ke splnění nejen závěrečné zkoušky, ale i zápočtů, potřebujete – ať už jde o techniku prodeje tréninků, získání klienta a přístup k němu, diagnostiku pohybového aparátu, vývojovou kineziologii, anatomii, fyziologii nebo různé tréninkové metody či regeneraci ve sportu. To může působit celkem obsáhle, ale jakmile obsah skript porovnám s obsahem ve svém nynějším studiu na sportovní vysoké škole, tak se jedná opravdu jen o základní minimum, které byste jako trenéři měli dobře znát. Určitě se toho nebojte – během studia zjistíte, jak se všechny ty věci prolínají a jedno s druhým vám začne hned dávat větší smysl.
Přednášky
Všechny naše přednášky probíhali v Synergy Powerfit na Vinohradech. Přednášky byly původně rozvržené do všech pěti pracovních dnů (co se týče mého, denního studia), do Prahy jsem tedy (ze začátku) dojížděla denně. Za jeden den proběhly maximálně tři (po hodinách), ale v průběhu mého studia se rozvrh srazil do prvních tří dnů v týdnu právě k vyhovění nás dojíždějících. Během měsíce se mimo jiné vypisují i povinné semináře, které nejsou v rámci pravidelných přednášek opakujících se každý týden. Jedná se o fyziologii a první pomoc, dietologii (rozdělenou do dvou seminářů) a dříve i sportovní psychologii – ke splnění zápočtů vám stačí pouze účast.
Praxe
Jak jsem nakousla už o něco výš, praxe probíhala v Reebok Fitness Relax na Lužinách, což bylo celkem naprd, pokud jste se museli z Vinohrad dopravit až tam. Pro mě to bylo na nic dvakrát tolik, protože dojíždět z Liberce na kraj Prahy a potom ještě na druhý, je obrovskym žroutem času, kor když se vracíte hned zpátky.
K praxi jako takové nemám co vytknout – na studiu je samozřejmě nejdůležitější a vy byste se měli věnovat zejména ji. Teorie může sice být sebevíc důležitá, ale stačit určitě nebude, a obzvlášť vy, jakožto trenéři, ji budete muset později aplikovat. Vždyť co byste byli za trenéra, který netuší, co dělá? Já vím, že je to přece všechno jasný, jenže já v práci opravdu takové „trenéry“ vídám.
Čas
Co jsem na kurzu dost ocenila, byla možnost začít kdykoliv. Osobně ale nástup do kurzu doporučuju naplánovat s novým měsícem, kdy se veškerá teorie začíná brát od začátku. Nicméně nemusíte se bát, že se v polovině měsíce nechytnete. Co se týče celkové doby studia, standardou je měsíc až dva, maximálně tři. Za každý další si pak připlácíte, ale věřte tomu, že dva ke splnění zkoušek, pokud se tomu plánujete věnovat naplno, bohatě stačí.
O časovém rozpoložení přednášek a cvičení jsem psala již o něco výš, ale pro úplnou představu přikládám rozvrh, kterého jsem se v době studia držela já, což ale neznamená, že je stejný i dnes. Zaktualizované rozvrhy pravidelně přidávají na své facebookové stránky, tak si nezapomeňte projet i ty.
Lektoři
V Synergy Academy jsem si vážila zejména přátelského přístupu všech trenérů a lektorů, se kterými jsem se v průběhu kurzu setkala. Osobně jsem se všemi vycházela nadmíru dobře, a až na pár výjimek trenérů skupinových lekcí mi byl výstup všech sympatický.
Zápočty a zkoušky
V trenérské škole to probíhá na podobně jako na půdě vysoké školy. Z každého předmětu plníte zápočty, které probíhají většinou ústně (písemný test jsem měla pouze z anatomie) a po splnění všech jdete k závěrečné zkoušce, kde vás může potkat cokoliv, co byste po absolvování kurzu měli vědět. Určitě vás ale nemine popis určitých cviků, které vymyslíte na základě zadané partie, k čemuž je dobré říct úplně vše, co vás napadne – jaký sval právě pracuje a proč, jeho latinský název, úpony, funkce, jeho agonista, antagonista či synergista, a rozvést trochu i to, nehledě na to, že se od otázky dostanete k úplně jiné; jedině pak zkoušející uvidí, že pohybovému aparátu opravdu rozumíte.
Lektoři vaši úroveň vidí většinu už v průběhu studia, a podle toho vás taky při závěrečných zkouškách trápí. Ze zkušenosti proto doporučuju vybudovat si s trenéry a lektory jednak dobrý přátelský vztah, ale stejně tak i udržovat své soustředění a aktivitu na každé z přednášek a při cvičeních na maximu, protože čím dříve začnete, tím lépe všechno půjde v samotném závěru.
Závěrem
Absolvování trenérské školy považuju za jedno ze svých nejlepších rozhodnutí vůbec – a zároveň i za takový můj osobní splněný sen – pocit, když ze závěrečné zkoušky odcházíte s diplomem a hlavně titulem trenéra je k nepopsání. Otevřou se vám nové možnosti a hlavně zakotvíte v dnešní nejisté době, protože vždycky budete mít nějaká zadní vrátka, kdyby se cokoliv co se týče zaměstnání zvrtlo, ucelíte si své cvičící schopnosti a vědomosti a teď už budete vědět, jak na to.

Post a Comment

© Stancelove.